Odszyfrowywanie plików np. z macierzy RAID - Ransomware
Zadzwoń do nasWypełnij formularz

Odszyfrowywanie plików z macierzy RAID – czego nie robić?

Ludzie oraz firmy korzystają z macierzy RAID, żeby trzymać na niej ważne dane – to oczywiste. Duże organizacje dysponują zasobami, które pozwalają im na zapewnienie obsługi macierzy przez zespół specjalistów, ale użytkownicy indywidualni muszą korzystać z pomocy zewnętrznej w razie problemów. Natomiast jedni i drudzy mają małe szanse na odszyfrowanie plików zablokowanych przez wirus typu Ransomware. Zanim się z nami skontaktujesz, powiemy Ci czego absolutnie nie powinieneś robić w razie zaszyfrowania danych przez wirus Ransomware.

Jest kilka rodzajów macierzy RAID – RAID 0, RAID 4, RAID 5 (i nie tylko) – funkcjonują nieco inaczej i mają odmienne możliwości, w zależności od ilości dysków w samej macierzy. Macierze RAID są przechowywane w specjalnych szafach w serwerowniach – w tych miejscach panują odpowiednie warunki (m. in. temperatura), dzięki którym ryzyko mechanicznego uszkodzenia dysków jest bardzo niewielkie. Oprócz fizycznego uszkodzenia, które może utrudnić lub uniemożliwić dostęp do danych, Twojej macierzy grozi jeszcze jedno niebezpieczeństwo – atak hakerski typu Ransomware. Co zrobić, jeśli dane w macierzy zostały zaszyfrowane?

Nie zostawiaj macierzy włączonej.

Do plików i tak nie masz dostępu – więc jak najszybciej wyłącz przyciskiem zasilanie. Zapobiegniesz ewentualnym dalszym problemom (zwłaszcza jeżeli nie korzystasz z awaryjnego zasilacza UPS). W razie skoków napięcia może dojść do uszkodzeń, które znacznie utrudnią przywrócenie wszystkich plików do stanu wyjściowego. Nie jest to niemożliwe, ale znacznie wydłuży czas oczekiwania na osiągnięcie celu. Odszyfrowywanie plików to jedno, uszkodzenia mechaniczne to drugie – lepiej zapobiegać nawarstwianiu się problemów.

Odzyskiwanie danych, odszyfrowywanie plików, – nie rób tego sam.

Gdybyś był specjalistą od odszyfrowywania plików lub odzyskiwania danych, nie potrzebowałbyś naszej pomocy. Co za tym idzie – nie czytałbyś raczej tego artykułu (chyba, że z ciekawości – pozdrawiamy, jeśli tak jest).

W sieci znajdziesz na pewno poradniki „jak odzyskać dane z macierzy RAID”. Nie ujmując ich autorom, nie polecamy zabierać się za ten proces samodzielnie. Wystarczy jeden błąd i możesz pożegnać się ze swoimi danymi. Zwłaszcza, że nie znajdziesz poradnika, który krok po kroku przedstawi Ci proces odszyfrowywania plików. Przykład – wirus Ransomware Phobos nadaje za każdym razem unikatowy klucz przy szyfrowaniu danych. Nawet jeśli atakuje ponownie tę samą osobę, klucz do algorytmu  jest już inny.

Odszyfrowywanie plików – nie przywracaj ustawień fabrycznych macierzy RAID.

Jeśli to zrobiłeś, to szanse na odzyskanie danych są bardzo nikłe.

  1. Jeżeli przyszło CI do głowy, żeby odzyskać dane samemu za pomocą specjalistycznego oprogramowania – lepiej przerwij procedurę, a także nie każ programom wykonywać żadnej procedury naprawczej.
    Kiedy to zrobisz – nadpiszesz dane. Nie lubimy słowa „niemożliwe” – niektóre rzeczy są po prostu trudniejsze do wykonania. Jeśli nadpiszesz dane, to jest mała szansa na ich przywrócenie.
  2. Nie wyjmuj dysków z macierzy RAID.
    RAID ma uporządkowaną strukturę – to nie to samo, co wyjęcie dysku z komputera i podpięcie go do innego. W dodatku może się okazać, że jak włożysz dysk z powrotem, pomylisz się w trakcie podpinania okablowania. Serio – nie rób tego. Zadzwoń do nas, znamy się na odszyfrowywaniu plików i odzyskiwaniu danych.

Stripping, przestrzeń adresowa dysku logicznego, integralność fizyczna dysków

Jeśli nie wiesz co oznaczają pojęcia w nagłówku, to zdecydowanie nie powinieneś zabierać się za odszyfrowywanie plików ani za odzyskiwanie danych z macierzy RAID. Jeżeli wiesz co oznaczają, to wiesz też, że najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się z profesjonalistami. Nie płać okupu, nie wspieraj cyberprzestępców.

Diagnozę postawimy Ci za darmo, później zdecydujesz, czy chcesz przekazać na odszyfrowywanie plików. Mamy niema 100% skuteczności, jesteśmy na bieżąco z zagrożeniami typu Ransomware. Wirus komputerowy został stworzony przez człowieka, dlatego wiemy że z każdym z wirusów możemy sobie poradzić. Zadzwoń do nas lub napisz – jesteśmy dostępni 24 godziny na dobę. Internet nigdy nie śpi – dlatego my stale jesteśmy na posterunku.


Copyright © 2021 Magnes Danych
Web design: JANIK
Magnes – Danych Sp. z o.o.
Ul. Złota 59, lok. 1402  
Skylight. 14 piętro 
00-120 Warszawa
NIP: 525-273-95-81
REGON: 36948587900000
Znajdujemy się w lokalu 1402 na 14 piętrze
Skylight Złote Tarasy
Wejście od Hard Rock Caffe 
tel.: 780 176 676
e-mail: biuro@magnes-danych.pl
GODZINY OTWARCIA:
PN. - PT:. 9:00 - 19:00
SOB.: 10:00 - 14:00