Rodzaje wirusów - jak się przed nimi bronić
Zadzwoń do nasWypełnij formularz
Twój komputer zaczął bardzo wolno działać? Nie możesz uruchomić systemu? Zmieniła się strona główna w przeglądarce i nie możesz jej zmienić? To tylko niektóre z objawów zainfekowania komputera przez wirusy. Czym właściwie są wirusy komputerowe? To różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie lub fragmenty kodu, które mają za zadanie zainfekować Twój komputer. Dalsze ich działanie zależy od rodzaju wirusa. Internet nigdy nie śpi – w sieci pojawiają się wciąż nowe rodzaje wirusów. Poznaj swoich wrogów i dowiedz się, jak się przed nimi uchronić.

Mój komputer ma wirusa! Jak to się stało?

Wirusy infekują komputer na różne sposoby, ale najpierw muszą się na niego dostać. To analogiczna sytuacja, co w przypadku wirusów w realu – są niekatywne, dopóki nie znajda gospodarza. Często nawet nie wiesz, że złośliwe oprogramowanie zagnieździło się w Twoim komputerze. Powszechnie panuje przeświadczenie, że trzeba surfować w „nieodpowiednich” obszarach Internetu, żeby wirus komputerowy dostał się na Twój sprzęt. To mit. Najczęściej wirus komputerowy infekuje przez:

  • Linki w wiadomościach email lub komunikatorach
  • Pliki wykonywalne w popularnych programach lub dokumentach

Bądź czujny – nie otwieraj podejrzanych linków, sprawdzaj zawsze adres, z którego otrzymałeś wiadomość. Każdy myśli, że atak hakera to coś, co przydarza się innym. To błędne przekonanie – gdy się o tym przekonasz, będzie już po fakcie.

Komputer zainfekowany przez wirus – co mi grozi?

To, w jaki sposób wirus wpłynie na pracę Twojego komputera, zależy od rodzaju złośliwego oprogramowania. Niektóre spowalniają działanie systemu, inne umożliwiają zdalny dostęp cyberprzestępcy do Twojej maszyny, jeszcze inne kopiują się i wysyłają z Twojej poczty spam oraz swoje repliki. Najgorszym z możliwych wariantów jest wirus Ransomware, który szyfruje plik na komputerze i wyświetla wiadomość z żądaniem okupu – teoretycznie, jeśli nie zapłacisz, nie masz praktycznie dostępu do danych na Twoim urządzeniu. Teoretycznie – bo my wiemy jak działać zgodnie za prawem i Ci pomóc. Odszyfrowywanie plików po ataku wirusa Ransomware to nasza specjalność.

Rodzaje wirusów – jakie jest faktyczne zagrożenie?

Malware – czyli złośliwe oprogramowanie może przybierać różne formy. Każdy wirus komputerowy to ryzyko utraty danych lub kontroli nad komputerem. W niektórych przypadkach może udać Ci się usunąć wirusa samodzielnie, w innych – na przykład po ataku wirusa Ransomware, który zaszyfrowuje pliki – nie obędziesz się bez pomocy ekspertów.

Najczęściej występujące wirusy komputerowe to:

  • Trojan (koń trojański) – zazwyczaj ukryty jest w innych programach. Po instalacji zainfekowanego programu, trojan pobiera inny software, który osłabia lub całkowicie eliminuje Twoje programy antywirusowe, firewalle i inne bariery. Dodatkowo – zgodnie z nazwą – jest tzw. „tylnymi drzwiami” do Twojego sprzętu. To oznacza, że hakerzy mają dostęp do Twojego komputera i mogą przejąć nad nim całkowicie kontrolę.
  • Worm (robak) – jak to z robactwem bywa, jest prawdziwą plagą. Głównym zadaniem worma jest kopiować się i infekować wszystkie połączone urządzenia. Są groźne zwłaszcza dla firm, gdzie wszystkie komputery są połączone siecią wewnętrzną.
  • Spyware – oprogramowanie szpiegujące. Nie trzeba wiele tłumaczyć, śledzi każdy Twój krok. Dodatkowym zagrożeniem może być tzw. „keylogger”, który zapisuje wszystkie wystukane znaki z klawiatury. Jeśli wpisujesz hasło do banku ręcznie na komputerze i masz keyloggera – w kilka chwil możesz mieć puste konto.
  • Botnet – to złośliwe oprogramowanie ma za zadanie stworzenie sieci komputerów „zombie”, z których można masowo np. przeprowadzać ataki na serwery lub sieci. Co istotne – wirus komputerowy atakuje także inne sprzęty, nie tylko komputery. Kto by pomyślał, że „zombie” może zostać smartwatch, pralka czy lodówka?
  • Ransomware – najgroźniejszy przeciwnik w sieci. Odpowiada za zaszyfrowanie plików na całej maszynie (albo bazie danych, czy nawet chmurze). Odszyfrowywanie plików to bardzo trudna procedura – porównywalna do operacji neurochirurgicznej – wymaga sporej wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. O ile z większością wirusów możesz poradzić sobie samodzielnie, to z Ransomware nie masz szans. Nie polecamy płacić okupu – nie masz żadnej gwarancji ,że hakerzy wyślą Ci klucz do algorytmu. Na szczęście – masz legalne wyjście. Skontaktuj się z nami, mamy niemal 100% skuteczności, jeśli chodzi o odszyfrowywanie plików po ataku wirusa Ransomware.

Wirusy komputerowe – jak się przed nimi bronić?

Wirusy komputerowe to zagrożenie XXI wieku – i to bardzo realne. Co zrobić, żeby nie paść ofiarą hakerów? Przede wszystkim – bądź ostrożny. Oto rekomendowane przez nas kroki:

  • Nie otwieraj plików ani linków ze źródeł, co do których nie masz 100% pewności, ze są „czyste”;
  • Nie łącz się z niezabezpieczonymi sieciami wifi;
  • Nie korzystaj z sieci publicznych, które nie mają szyfrowania;
  • Nie stosuj jednego hasła do wszystkich kont/aplikacji;
  • Używaj managera haseł – wiemy, że trudno zapamiętać kilkanaście różnych haseł;
  • Nie udostępniaj swojego sprzętu (komputer, telefon, etc.) nieznajomym, nawet na chwilę (ja tylko sprawdzę pdf/excel – NIE);
  • Zainstaluj dobrego antywirusa oraz inny specjalistyczny program;
  • Używaj VPN w miarę możliwości.

Bądź ostrożny. W razie, gdyby Twój sprzęt został zainfekowany przez wirus Ransomware – nie płać okupu! Skontaktuj się z nami – odszyfrowywanie plików wykonujemy każdego dnia. Diagnozę postawimy za darmo. Pamiętaj – Internet nigdy nie śpi. Dlatego my – Magnes Danych – jesteśmy na posterunku, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


Copyright © 2021 Magnes Danych
Web design: JANIK
Magnes – Danych Sp. z o.o.
Ul. Złota 59, lok. 1402  
Skylight. 14 piętro 
00-120 Warszawa
NIP: 525-273-95-81
REGON: 36948587900000
Znajdujemy się w lokalu 1402 na 14 piętrze
Skylight Złote Tarasy
Wejście od Hard Rock Caffe 
tel.: 780 176 676
e-mail: biuro@magnes-danych.pl
GODZINY OTWARCIA:
PN. - PT:. 9:00 - 19:00
SOB.: 10:00 - 14:00